Bild des Institutes mit dem Logo der Universität

Universität Stuttgart - Fakultät 8: Fachbereich Mathematik -

Oberseminare am IAZ

Algebra - Darstellungstheorie - Homologische Methoden

Dienstagnachmittag, Raum 7.527.


Wintersemester 2018/19

  • Tuesday, October 9, 14:00, 7.527.
    Jan Grabowski (Lancaster), A smorgasbord of gradings in cluster theory. (Abstract).

  • Tuesday, October 16, 14:00, 7.527.
    Choice of working group topics.

  • Thursday, October 18, 10:00, 7.331.
    Marco Armenta (CIMAT, Guanajuato), Derived invariance of operations in Hochschild theory.

  • Tuesday, October 23, 14:00, 7.527.
    Changchang Xi (Capital Normal University, Beijing), Derived equivalences from quiver operations. (Abstract).

    Working group on the Gabriel-Roiter measure, first lecture.

  • Tuesday, October 30, 14:00, 7.527.
    Working group on the Gabriel-Roiter measure, second and third lecture.

  • Tuesday, November 6, 14:00, 7.527.
    Working group on the Gabriel-Roiter measure, fourth and fifth lecture.

  • Tuesday, November 13, 14:00, 7.527.
    Sebastian Opper (Paderborn), Autoequivalences and derived invariants of gentle algebras.

    Giuseppina Pinto and Marco Castelli (University of Salento), Cycle sets: basic results and some developments. (Abstract).

  • Tuesday, November 20, 14:00, 7.527.
    Michal Hrbek (Czech Academy of Sciences, Prague), A variant of telescope conjecture for t-structures. (Abstract).

    Jorge Vitoria (City, University of London), Quantity and size: Auslander-type results in silting theory. (Abstract).

  • Tuesday, November 27, 14:00, 7.527.
    Ilke Canakci (Newcastle), Cluster algebras and continued fractions. (Abstract).

    Working group on the Gabriel-Roiter measure, sixth lecture.

  • Friday, November 30, 14:00, 7.527.
    Henning Krause (Bielefeld), Rickard's Morita theory for derived categories revisited.

  • Tuesday, December 4, 14:00, 7.527.
    Working group on the Gabriel-Roiter measure, seventh lecture.

    Working group on Koszul duality, first lecture.

  • Tuesday, December 11, 14:00, 7.527.
    Tom Sutherland (Mainz), Scattering diagrams (after Bridgeland). (Abstract).

    Working group on Koszul duality, second lecture.

  • Tuesday, December 18, 14:00, 7.527.
    Leo Margolis (Vrije Universiteit Brussel), A counterexample to the first Zassenhaus conjecture. (Abstract).




    Sommersemester 2018

  • Tuesday, April 10, 14:00, 7.527.
    Haydee Lindo (Williams College), Trace modules, Rigidity and Endomorphism rings. (Abstract).

    Choice of working group topics.

  • Tuesday, April 17, 14:00, 7.527.
    Working group on Exact categories and algebras of finite Cohen-Macaulay type, lectures 1 and 2.

  • Tuesday, April 24, 14:00, 7.527.
    Antoine Touzé (Lille), Functorial Steinberg tensor product theorems. (Abstract).

    Working group on Exact categories and algebras of finite Cohen-Macaulay type, lecture 3.

  • Tuesday, May 8, 14:00, 7.527.
    Baptiste Rognerud (Bielefeld), On the bounded derived category of the Tamari lattices. (Abstract).

    Working group on Exact categories and algebras of finite Cohen-Macaulay type, lecture 4.

  • Tuesday, May 15, 14:00, 7.527.
    Steffen Oppermann (NTNU Trondheim), Higher dimensional Auslander-Reiten components. (Abstract).

  • Tuesday, May 22, 14:00, 7.527.
    Working group on Exact categories and algebras of finite Cohen-Macaulay type, lecture 5.

  • Thursday, May 24, 14:00, 7.527.
    Alastair King (Bath), Cluster exchange groupoids and decorated marked surfaces. (Abstract).

    Ilke Canakci (Newcastle), Cluster algebras and continued fractions. (cancelled)

  • Tuesday, May 29, 14:00, 7.527.
    Frauke Bleher (University of Iowa), Iwasawa theory and Chern classes. (Abstract).

    Working group on stability conditions for abelian and triangulated categories, lecture 1.

  • Wednesday, May 30, 15:45, 7.527.
    Sibylle Schroll (Leicester), On algebras and varieties. (Abstract).

    Julian Külshammer, A-infinity structures on Ext-algebras and uniqueness of bocses. (Abstract).

  • Tuesday, June 5, 14:00, 7.527.
    Julie Desjardins (MPI Bonn), Density of rational points on elliptic surfaces. (Abstract).

    Øyvind Solberg (NTNU Trondheim), Going relative with Maurice - a survey.

  • Tuesday, June 12, 14:00, 7.527.
    Yury Volkov (St Petersburg), A∞-coderivations and the Gerstenhaber bracket on Hochschild cohomology. (Abstract).

    Working group on stability conditions for abelian and triangulated categories, lecture 2.

  • Tuesday, June 19, 14:00, 7.527.
    Frederik Marks, Smashing subcategories generated by partial silting objects. (Abstract).

    Working group on stability conditions for abelian and triangulated categories, lecture 3.

  • Tuesday, June 26, 14:00, 7.527.
    Sam Thelin, Generalised Schur algebras and representation type. (Abstract).

    Working group on stability conditions for abelian and triangulated categories, lecture 4.

  • Tuesday, July 3, 14:00, 7.527.
    Working group on stability conditions for abelian and triangulated categories, lectures 5 and 6.

  • 2-day meeting on computational Lie theory. July 5-6.

  • Tuesday, July 10, 14:00, 7.527.
    Gabriele Bocca (University of East Anglia, Norwich), Quasi-hereditary covers of higher zigzag algebras. (Abstract).

    Working group on stability conditions for abelian and triangulated categories, lecture 7.

  • Tuesday, July 17, 14:00, 7.527.
    Jianrong Li (Weizmann Institute of Science), Monomial braidings. (Abstract).

  • Friday, July 20, 14:00, 8.339.
    Dan Nakano (University of Georgia, Athens), On Tensoring with the Steinberg Representation. (Abstract).

    Hongxing Chen (Capital Normal University, Beijing), Constructions of recollements of derived module categories from big tilting complexes. (Abstract).

  • Algebraic Representation Theory. A workshop in honour of Richard Dipper on the occasion of his retirement. July 23-25.

  • Wednesday, July 25, 15:00, 8.122.
    Johannes Flake (Rutgers), Dirac cohomology for generalized Hecke algebras. (Abstract).

  • Friday, July 27, 14:00, 7.527.
    Nan Gao (Shanghai University), An approach to quasi-hereditary algebras via recollements.

    Working group on stability conditions for abelian and triangulated categories, lectures 8 and 9.

  • Tuesday, July 31, 14:00, 7.527.
    Ming Fang (Chinese Academy of Sciences, Beijing), Jantzen filtrations of Weyl and Verma modules. (Abstract).

    Ren Wang (University of Science and Technology of China, Hefei), The finite EI categories of Cartan type. (Abstract).

    Working group on stability conditions for abelian and triangulated categories, lecture 10.

  • Tuesday, August 21, 14:00, 7.527.
    Lucia Morotti (Hannover), Irreducible restrictions of representations of symmetric groups (Abstract)

    Hiroyuki Nakaoka (Kagoshima), Finite gentle repetitions of gentle algebras and their Avella-Alaminos-Geiss invariants (Abstract)

  • Thursday, August 23, 14:00, 7.527.
    Aaron Chan (Nagoya), Generalising (pre)cluster-tilting theory (Abstract)

    Doeke Buursma (University of Oregon, Eugene), Standard modules for KLR algebras of (finite) type A (Abstract)

  • Tuesday, August 28, 14:00, 7.527.
    Jiangwei Xue (Wuhan University), Conjugacy classes of elements of finite orders in certain arithmetic subgroups (Abstract)

    Mikhail Gorsky (Bielefeld), Extended Hall algebras and localization of categories (Abstract)

    Pin Liu (Southwest Jiatong University, Chengdu), Relative rigid objects in triangulated categories (Abstract)

  • Thursday, August 30, 14:00, 7.527.
    Kunio Yamagata (Tokyo), On selfinjective algebras socle-equivalent to orbit algebras (Abstract)

    Otto Kerner (Düsseldorf). An introduction to wild hereditary algebras (Abstract)

  • SWAN - South West Algebra Network. First workshop. September 17-18.



    Wintersemester 2017/18

  • Tuesday, October 17, 14:00, 7.527.
    Lleonard Rubio y Degrassi (City, University of London), On Hochschild cohomology and global/local structures. (Abstract).

    Choice of working group topics.

  • Thursday, October 19, 16:30, 8.122 (colloquium).
    Frauke Bleher (University of Iowa), Galois structure of the holomorphic differential of curves. (Abstract).

  • Tuesday, October 24, 14:00, 7.527.
    Sergio Chouhy, Degenerations of algebraic structures and a description of orbit closure. (Abstract).

    Working group on τ-tilting theory, lecture 0.

  • Tuesday, October 31.
    Holiday.

  • Tuesday, November 7, 14:00, 7.527.
    Alexandre Esterle (Amiens), Bilinear forms for self-dual W-graphs. (Abstract).

    Working group on τ-tilting theory, lecture 1.

  • Tuesday, November 14, 14:00, 7.527.
    Working group on τ-tilting theory, lectures 2 and 3.

  • Tuesday, November 21, 14:00, 7.527.
    Shen Li, A new characterization of Auslander algebras. (Abstract).

    Working group on τ-tilting theory, lecture 4.

  • Tuesday, November 28, 14:00, 7.527.
    Hiroyuki Nakaoka (Kagoshima University), On a unification of exact categories and triangulated categories. (Abstract).

    Working group on representation type of Schur algebras, lecture 1.

  • Tuesday, December 5, 14:00, 7.527.
    Working group on representation type of Schur algebras, lecture 2.

    15:30, 7.527.
    Torkil Stai (NTNU Trondheim), Orbit categories and periodic complexes. (Abstract).

  • Tuesday, December 12, 14:00, 7.527.
    Marco Bonatto (Charles University, Prague), Quandles and universal algebra. (Abstract).

    Michael Wong (University of Texas at Austin / Bonn), Hochschild Cohomology of NC Matrix Factorizations. (Abstract).

  • Tuesday, December 19, 14:00, 7.527.
    Working group on representation type of Schur algebras, lectures 3, 4 and 5.

  • Tuesday, January 9, 14:00, 7.527.
    Working group on representation type of Schur algebras, lectures 6 and 7.

  • Tuesday, January 16, 14:00, 7.527.
    Chrysostomos Psaroudakis, Reduction Techniques for the Finitistic Dimension. (Abstract).

    Working group on representation type of Schur algebras, lecture 8.

  • Tuesday, January 23, 14:00, 7.527.
    Apolonia Gottwald (Bielefeld / Bonn), Preinjective Modules and Cofinite Submodule Closed Categories. (Abstract).

    Working group on representation type of Schur algebras, lecture 9.

  • Tuesday, January 30, 14:00, 7.527.
    Ana Garcia Elsener (Graz), Some problems on m-cluster tilted algebras. (Abstract).

    Working group on representation type of Schur algebras, lecture 10.

  • Tuesday, February 6, 14:00, 7.527.
    Sondre Kvamme (Paris Sud), Morphisms determined by objects in higher Auslander-Reiten theory. (Abstract).

    Working group on representation type of Schur algebras, lecture 11.

  • Tuesday, February 13, 9:45-11:15, 7.527. Seminar on Quantalic fields, introductory lecture. (Announcement).

  • Wednesday, February 14, 14:00, 7.527.
    Julia Sauter (Bielefeld), Cotilting the generator correspondence. (Abstract).

    Jan Stovicek (Prague), t-structures in the context of Grothendieck derivators. (Abstract).

  • Tuesday, March 27, 14:00, 7.527.
    Yuming Liu (Beijing Normal University), A direct construction of simple-minded systems over self-injective Nakayama algebras. (Abstract).

  • Tuesday, April 3, 14:00, 7.527.
    Xia Zhang (South China Normal University), On injective constructions for ordered algebras. (Abstract).



    Sommersemester 2017

  • Tuesday, April 11, 14:00, 7.527.
    Choice of working group topics.

  • Tuesday, April 18, 14:00, 7.527.
    Sondre Kvamme (Bonn), A generalization of finite-dimensional Iwanaga-Gorenstein algebras. (Abstract).

    Working group on Auslander's Philadelphia notes, lecture 1.

  • Monday, April 24, 16:00, 8.122 (colloquium)
    Patrick Dehornoy (Caen), Set theory fifty years after Cohen. (Abstract).

  • Tuesday, April 25, 14:00, 7.527
    Patrick Dehornoy (Caen), Multifraction reduction in Artin-Tits groups and other groups. (Abstract).

    Ivan Marin (Amiens), Yokonuma-Hecke algebras for general Coxeter groups. (Abstract).

  • Tuesday, May 2, 14:00, 7.527
    Anne-Laure Thiel, Categorical action of the braid group of the cylinder. (Abstract).

    Working group on Auslander's Philadelphia notes, lecture 2.

  • Friday, May 5, 11:30, 7.527
    Martin Kalck (Edinburgh), Ringel duality for certain ultra strongly quasi-hereditary algebras inspired by Knörrer-type equivalences for two-dimensional cyclic quotient singularities. (Abstract).

  • Tuesday, May 9, 14:00, 7.527
    Jorge Vitoria (City U London), Silting and cosilting classes in derived categories. (Abstract).

  • Tuesday, May 23, 14:00, 7.527
    Working group on Auslander's Philadelphia notes, lecture 3.

    Working group on Auslander's Philadelphia notes, lecture 4.

  • Tuesday, May 30, 14:00, 7.527
    Rosanna Laking (Bonn), Functor categories and techniques for classifying indecomposable objects.

    Matthew Pressland, Principal cluster categories. (Abstract).

  • (Tuesday, June 6: holidays)

  • Tuesday, June 13, 14:00, 7.527
    Tomohiro Itagaki (Tokyo University of Science), Symmetric Hochschild extension algebras and the normalization of 2-cocycles. (Abstract).

    Working group on Auslander's Philadelphia notes, lecture 5.

  • Tuesday, June 20, 14:00, 7.527
    George Lusztig (MIT), Tilting characters for SL3.

    Working group on Auslander's Philadelphia notes, lecture 6.

  • Tuesday, June 27, 14:00, 7.527
    Christian Lomp (Porto), Ring theoretical properties of affine cellular algebras. (Abstract).

    Working group on Auslander's Philadelphia notes, lecture 7.

  • Tuesday, July 4, 14:00, 7.527
    Zengqiang Lin (Huaqiao University, Quanzhou), The category of short exact sequences, Auslander-Reiten sequences and Auslander algebras. (Abstract).

  • Tuesday, July 11, 14:00, 7.527
    Steffen Oppermann (NTNU Trondheim), Change of rings and singularity categories.

  • Tuesday, July 18, 14:00, 7.527
    Alexander Kleshchev (University of Oregon), Representation theory related to Aschbacher-Scott program. (Abstract).

  • Friday, July 21, 14:00, 7.527
    Sondre Kvamme (Bonn), Adjoint triples and Gorenstein projective objects in functor categories. (Abstract).

    Paula Carvalho (Porto), Simple modules and their essential extensions for skew polynomial rings. (Abstract).

  • Tuesday, July 25, 14:00, 7.527
    Yiping Chen (Wuhan University), Approximations, ghosts and derived equivalences. (Abstract)

    Working group on Auslander's Philadelphia notes, lecture 8.

  • Tuesday, August 1, 14:00, 7.527
    Nan Gao (Shanghai University), Comonad to Nakayama functor and species.

  • Tuesday, August 8, 14:00, 7.527
    Lucia Morotti (Hannover), Irreducible tensor products of representations of symmetric and alternating groups. (Abstract)

    Pin Liu (Southwest Jiaotong University, Chengdu), Tilting and cluster-tilting objects on weighted projective lines. (Abstract)

  • Wednesday, August 16, 14:00, 7.527
    Katsunori Sanada (Tokyo University of Science), The ordinary quivers of Hochschild extension algebras for self-injective Nakayama algebras.

    Tomohiro Itagaki (Tokyo University of Science), A Batalin-Vilkovisky algebra structure on the Hochschild cohomology of self-injective Nakayama algebras.

  • Tuesday, August 22, 14:00, 7.527
    Vanessa Miemietz (University of East Anglia, Norwich), A 2-representation theory potpourri I. The finitary world.
    A 2-representation theory potpourri II. The difficult p-dg world.

  • Tuesday, August 29, 14:00, 7.527
    Otto Kerner (Düsseldorf), Modules of complexity one over exterior algebras. (Abstract).

    Kunio Yamagata (Tokyo University of Agriculture and Technology), On triviality of symmetric Hochschild extension algebras. (Abstract).



    Wintersemester 2016/17

  • Tuesday, October 18, 15:00, 7.527.
    Joanna Meinel, Affine nilTemperley-Lieb algebras, partic algebras, and combinatorics of particle configurations. (Abstract).

    Choice of working group topics.

  • Tuesday, October 25, 14:00, 7.527.
    Emily Norton (Bonn), Decomposition numbers for rational Cherednik algebras.

    Teresa Conde, The ADR algebra and other strongly quasihereditary algebras. (Abstract).

  • Tuesday, November 8, 14:00, 7.527.
    Sugandha Maheshwary (IISER, Punjab), From the structure of ℚG to the units of ℤG. (Abstract).

    Working group on quasi-hereditary covers and Schur algebras, first lecture.

  • Tuesday, November 15, 14:00, 7.527.
    Wolfgang Rump, Aspects of representation-finiteness. (Abstract).

    Working group on quasi-hereditary covers and Schur algebras, second lecture.

  • Tuesday, November 22, 14:00, 7.527.
    Kengo Miyamoto (Osaka University), Stable AR components containing non-periodic Heller lattices of Ο[X,Y]/(X2,Y2) over a complete d.v.r.. (Abstract).

    Working group on quasi-hereditary covers and Schur algebras, third lecture.

  • Tuesday, November 29, 14:00, 7.527.
    Ofir Schnabel, Twisted group ring isomorphism problem. (Abstract).

    Working group on quasi-hereditary covers and Schur algebras, fourth lecture.

  • Tuesday, December 6, 14:00, 7.527.
    Zengqiang Lin (Huaqiao University), A general construction of n-angulated categories by periodic injective resolutions. (Abstract).

    Working group on quasi-hereditary covers and Schur algebras, fifth lecture.

  • Tuesday, December 13, 14:00, 7.527.
    Julia Sauter (Bielefeld), Shifting algebras of positive dominant dimension and desingularizations of orbit closures. (Abstract).

    Working group on quasi-hereditary covers and Schur algebras, sixth lecture.

  • Tuesday, December 20, 14:00.
    Thomas Gobet (Nancy), Positivity properties in Hecke algebras of arbitrary Coxeter groups. (Abstract). (Room 7.122)

    Working group on quasi-hereditary covers and Schur algebras, seventh lecture. (Room 7.527)

  • Tuesday, January 10, 14:00 (Room 7.122) .
    Working group (two lectures).

  • Tuesday, January 17 14:00, (Room 7.122) .
    Leandro Vendramin (Buenos Aires), The combinatorics of the Yang-Baxter equation. (Abstract).

    Moritz Groth (Bonn), Lectures on derivators, part 1. (Plan of the lecture series).

  • Tuesday, January 24, 14:00, 7.527.
    Moritz Groth (Bonn), Lectures on derivators, part 2.

  • Friday, January 27, 14:00, 7.527.
    Moritz Groth (Bonn), Lectures on derivators, part 3.

  • Tuesday, January 31, 14:00, 7.527.
    Jan Stovicek (Prague), A tilting-cotilting correspondence and tilting in infinite projective dimension. (Abstract).

    Moritz Groth (Bonn), Lectures on derivators.

  • Friday, February 3, 14:00, 7.527.
    Chrysostomos Psaroudakis (Trondheim), Infinite ladders induced by preprojective algebras. (Abstract).

  • Tuesday, February 7, 14:00, 7.527.
    Moritz Groth (Bonn), Lectures on derivators.

  • Wednesday, February 8, 15:45,
    Moritz Groth (Bonn), Lectures on derivators.

  • Thursday, February 9, 15:45 (Room 7.530).
    Mariano Serrano (Murcia), On the Zassenhaus conjecture of direct products. (Abstract).

  • Friday, February 10, 14:00, 7.527.
    Hideto Asashiba (Shizuoka), Derived equivalences and smash products. (Abstract).

  • Tuesday, February 14, 14:00, 7.527.
    Kevin Coulembier (Sydney), The periplectic Brauer algebra. (Abstract).

  • Tuesday, February 21, 14:00, 7.527.
    Andreas Bächle (Vrije Universiteit Brussel), Centers of integral group rings. (Abstract).

  • Tuesday, April 4, 14:00, 7.527.
    Hugh Thomas (New Brunswick), n-representation finiteness and the search for n-cluster algebras. (Abstract).

    Gustavo Jasso (Bonn), Spherical objects in higher Auslander-Reiten theory. (Abstract)

    Sommersemester 2016

  • Tuesday, April 5, 14:00, 7.527.
    Choice of working group topics.

  • Tuesday, April 12, 14:00, 7.527.
    Mariano Serrano (Murcia), On the torsion units of the integral group ring of finite projective special linear groups.

    Alexandra Zvonareva, Silting theory in triangulated categories with coproducts. (Abstract).

  • Tuesday, April 19, 14:00, 7.527.
    Christian Lomp (Porto), On the construction of integrable differential calculi on some non-commutative algebras. (Abstract).

    Working group on representation dimension, Rouquier dimension and representability, lecture 1.

  • Tuesday, April 26, 14:00, 7.527.
    Working group on representation dimension, Rouquier dimension and representability, lectures 2 and 3.

  • Tuesday, May 3, 14:00, 7.527.
    René Marczinzik, On homological dimensions of Nakayama and related algebras. (Abstract).

    Working group on representation dimension, Rouquier dimension and representability, lecture 4.

  • Tuesday, May 10, 14:00, 7.527.
    Amritanshu Prasad (IMS Chennai), Representations of symmetric groups with non-trivial determinant. (Abstract).

    Working group on representation dimension, Rouquier dimension and representability, lecture 5.

  • Tuesday, May 24, 14:00, 7.527.
    Amritanshu Prasad (IMS Chennai), Odd dimensional representations in Young's graph. (Abstract).

    Working group on representation dimension, Rouquier dimension and representability, lecture 6.

  • Tuesday, May 31, 14:00, 7.527.
    Working group on representation dimension, Rouquier dimension and representability, lecture 7.

  • Tuesday, June 7, 14:00, 7.527.
    Christian Kassel (Strasbourg / CNRS), The Hilbert scheme of n points on a torus and modular forms. (Abstract).

    Working group on derived equivalences and stable equivalences of Morita type, lecture 1.

  • Tuesday, June 14, 14:00, 7.527.
    Working group on derived equivalences and stable equivalences of Morita type, lecture 2.

  • Tuesday, June 21, 14:00, 7.527.
    Wei Hu (Beijing Normal University), Gorenstein projective bimodules via monic representations and filtration categories.

    Working group on derived equivalences and stable equivalences of Morita type, lecture 3.

  • Tuesday, June 28, 14:00, 7.527.
    Manuel Saorin (Murcia), Derived equivalence induced by non-compact tilting sets. (Abstract).

    Working group on derived equivalences and stable equivalences of Morita type, lecture 4.

  • Tuesday, July 5, 14:00, 7.527.
    Yuriy Volkov (Sao Paulo), Gerstenhaber bracket via arbitrary resolution. (Abstract).

    Working group on derived equivalences and stable equivalences of Morita type, lecture 5.

  • Tuesday, July 12, 14:00, 7.527.
    Nan Gao (Shanghai U), Comparisons of left recollements.

    Working group on derived equivalences and stable equivalences of Morita type, lecture 6.

  • Tuesday, July 19, 14:00, 7.527.
    Frederik Marks, A finite type result for silting modules.
    Frederik Marks, Homological embeddings for preprojective algebras.
    (Abstracts)
    .

  • Tuesday, July 26, 14:00, 7.527.
    Jorge Vitoria (City U London), TTF-triples in silting theory. (Abstract).

    Sebastian Opper (Köln), Spherical objects and simple curves. (Abstract).

  • Tuesday, August 2, 14:00, 7.527.
    Tomasz Brzezinski (Swansea), Complex geometry of the noncommutative pillow. (Abstract).

    Kevin Coulembier (U of Sydney), A Borelic approach to cellular algebras. (Abstract).

  • Friday, August 5, 7.527.
    10:30 - 11:30 Louis-Hadrien Robert (Hamburg), Recent developements around the slN-homology. (Abstract).

    13:30 - 14:30 Jacinta Torres (Köln), MV cycles, Littelmann paths, and branching rules. (Abstract).

    16:00 - 17:00 Matthew Pressland (Bonn), Internally Calabi-Yau algebras. (Abstract).

  • Tuesday, August 16, 14:00, 7.527.
    Eirini Chavli (Amiens), The BMR freeness conjecture: recent work and open cases. (Abstract).

  • Thursday, August 25, 14:00, 8.122.
    Alexander Kleshchev (U of Oregon), RoCK blocks of symmetric groups and Hecke algebras. (Abstract).


    Wintersemester 2015/16

  • Tuesday, October 13, 14:00, 7.527
    Ulrich Thiel, Cuspidal Calogero-Moser and Lusztig families for finite Coxeter groups (Abstract).

    Pin Liu (Southwest Jiaotong University, Chengdu), On cluster algebras of type C and algebras arising from cluster tubes (Abstract).

  • Tuesday, October 20, 14:00, 7.527
    Working group on higher Auslander-Reiten theory, lectures 1 and 2. (More information).

  • Tuesday, October 27, 14:00, 7.527
    Theo Raedschelders (Vrije Universitet Brussel), Quasi-hereditary coalgebras, derived Tannaka-Krein and Ringel duality (Abstract).

    Magnus Engenhorst (Bonn), Maximal green sequences for quiver categories (Abstract).

  • Tuesday, November 3, 14:00, 7.527
    Raymundo Bautista (UNAM Morelia), Differential Tensor Algebras and their Representations. Lecture 1: Matrix Problems, Differential Tensor Algebras and Boxes. (Abstract).

    Working group on higher Auslander-Reiten theory, lecture 3.

  • Tuesday, November 10, 14:00, 7.527
    Raymundo Bautista (UNAM Morelia), Differential Tensor Algebras and their Representations. Lecture 2: Triangular Differential Tensor Algebras, Exact Structures and Almost Split Sequences. (Abstract).

    Working group on higher Auslander-Reiten theory, lecture 4.

  • Tuesday, November 17, 14:00, 7.527
    Raymundo Bautista (UNAM Morelia), Differential Tensor Algebras and their Representations. Lecture 3 and Lecture 4. (Abstract).

  • Tuesday, November 24, 14:00, 7.527
    Raymundo Bautista (UNAM Morelia), Differential Tensor Algebras and their Representations. Lecture 5. (Abstract).

    Gustavo Jasso (Bonn), A short proof of the defect formula for d-exact sequences. (Abstract).

  • Friday, November 27, 15:00, 7.527
    Øystein Skartsæterhagen (Trondheim)
    The GAP package 'Quivers and Path algebras (QPA)'

  • Tuesday, December 1, 14:00, 7.527
    Christian Lomp (Porto), Actions of Semisimple Hopf algebras on iterated Ore extensions. (Abstract).

    Working group on higher Auslander-Reiten theory, lecture 5.

  • Tuesday, December 8, 14:00, 7.527
    Paula Carvalho (Porto), The automorphism group and the skew field of fractions of Noetherian Down-Up algebras. (Abstract).

    Working group on higher Auslander-Reiten theory, lecture 6.

  • Tuesday, December 15, 14:00, 7.527
    Chrysostomos Psaroudakis (NTNU Trondheim), Gorenstein-projective modules over trivial extension algebras. (Abstract).

    Working group on higher Auslander-Reiten theory, lecture 7.

  • Tuesday, January 12, 14:00, 7.527
    Working group on higher Auslander-Reiten theory, lecture 8.

  • Tuesday, January 19, 14:00, 7.527
    Nora Krauß, On twisted group rings and Galois-stable ideals. (Abstract).

    Monika Truong, On Elementary Properties of Crossed Modules. (Abstract).

    Working group on higher Auslander-Reiten theory, lecture 9.

  • Tuesday, January 26, 14:00, 7.527
    Working group on higher Auslander-Reiten theory, lectures 10 and 11.

  • Tuesday, February 2, 14:00, 7.527
    Johan Steen (Trondheim), A triangulated Eilenberg-Watts theorem. (Abstract).

    Working group on higher Auslander-Reiten theory, lecture 12.

  • Tuesday, February 9, 14:00, 7.527
    Working group on higher Auslander-Reiten theory, lectures 13 and 14.

  • Tuesday, February 23, 14:00, 7.527
    Gwyn Bellamy (Glasgow), Symplectic resolutions of quiver varieties. (Abstract).

  • Tuesday, March 8, 14:00, 7.527
    Hideto Asashiba (Shizuoka), A simple application of a 2-categorical covering theory to a construction of triangulated orbit categories. (Abstract).

  • March 14 to 18, V 57.02
    Triangulated categories in algebra, geometry and topology.

  • March 21 to 23, V 57.02
    Brauer graph algebras.



    Sommersemester 2015

  • Tuesday, April 14, 14:00, 7.527
    Nico Stein, On the universal abelian category of an exact category.

    Yiping Chen (Wuhan University), Construction of derived equivalences and homological conjectures.

  • Tuesday, April 21, 14:00, 7.527
    Wei Hu (Beijing Normal University), A revisit to the stable functor. (Abstract.)

    Working group on Hall algebras, first lecture.

  • Tuesday, April 28, 14:00, 7.527
    Yiping Chen (Wuhan University), Support varieties and stable equivalences of Morita type.

    Working group on Hall algebras, second lecture.

  • Tuesday, May 5, 14:00, 7.527
    Daniel Juteau (Caen), (Generalized, modular) Springer correspondence I, II. (Abstract.)

    Working group on Hall algebras, third lecture.

  • Tuesday, May 12, 13:45, 7.527
    Working group on Hall algebras, fourth lecture.

    15:00 (8.122) Mathias Werth, Murphy bases for endomorphism rings of tensor space.

  • Tuesday, May 19, 14:00, 7.527
    Wassilij Gnedin (Köln), Harish-Chandra modules over Lorentz groups. (Abstract.)

    Carolina Vallejo (Valencia), p-rational characters and p-decomposable Sylow normalizers. (Abstract.)

  • Tuesday, June 2, 14:00, 7.527
    (8.122) Leo Margolis, Torsionseinheiten in ganzzahligen Gruppenringen nicht auflösbarer Gruppen.

    Working group on Hall algebras, fifth lecture.

  • Friday, June 5, 14:00, 7.527
    (8.122) Ángel del Río (Murcia), Coherency of unit groups and direct products of free groups

  • Tuesday, June 9, 14:00, 7.527
    Changchang Xi (Capital Normal University, Beijing), Finitistic dimensions and radical-power extensions (Abstract.)

    Working group on Hall algebras, sixth lecture.

  • Tuesday, June 16, 14:00, 7.527
    Working group on Hall algebras, seventh lecture and eighth lecture.

  • Tuesday, June 23, 14:00, 7.527
    Changchang Xi (Capital Normal University, Beijing), Dominant dimensions and tilting modules. (Abstract.)

    Working group on Hall algebras, ninth lecture.

  • Tuesday, June 30, 14:00, 7.527
    Nan Gao (Shanghai University), Grade, dominant dimension and Gorenstein algebras.

    Working group on Hall algebras, tenth lecture.

  • Tuesday, July 7, 14:00, 7.527
    Chrysostomos Psaroudakis (NTNU Trondheim), The Realisation Functor and Derived Equivalences for Abelian Categories. (Abstract.)

    Working group on Hall algebras, eleventh lecture.

  • Tuesday, July 14, 14:00, 7.527
    Gustavo Jasso (Bonn), Higher Nakayama algebras.

    Matthias Breckner, Konstruktion abelscher und triangulierter Kategorien.

    Martin Kalck (Edinburgh), A remark on Leclerc's Frobenius categories.

  • Tuesday, July 21, 14:00, 7.527
    Vanessa Miemietz (UEA Norwich), Isomorphisms of affine Schur algebras.

    Ruari Walker (UEA Norwich), Morita equivalences between KLR algebras and VV algebras.

  • Tuesday, July 28, 14:00, 7.527
    Hua-Lin Huang (Shandong University), Algebras in Gr-categories and the Hurwitz Problem on Sum of Squares (Abstract.)

    Gongxiang Liu (Nanjing University), Quasi-Frobenius-Lusztig kernels (Abstract.)

    Robin Cussol (UEA Norwich), A_∞ structures and rational representations of GL_2(F_p).

    Wintersemester 2014/15

  • Tuesday, September 30, 14:00, 7.527
    Jorge Vitoria (Verona), Tilting theory and equivalences of recollements, I and II.
    (Abstract.)

  • Tuesday, October 7, 14:00, 7.527
    Working group on Morita theory for derived categories, lectures 1 and 2.

  • Tuesday, October 14, 14:00, 7.527
    Chrysostomos Psaroudakis, Monomorphism Categories and Derived Equivalences. (Abstract.)

    Working group on Morita theory for derived categories, lecture 3.

  • Tuesday, October 21, 14:00, 7.527
    Øystein Skartsæterhagen (Trondheim), Singular equivalences of Morita type and the (Fg) condition. (Abstract.)

    Working group on Morita theory for derived categories, lecture 4.

  • Tuesday, October 28, 14:00, 7.527
    Working group on Morita theory for derived categories, lectures 5 and 6.

  • Tuesday, November 4, 14:00, 7.527
    Agnieszka Bodzenta-Skibinska (Warsaw), Quasi-hereditary algebras and birational morphisms of smooth surfaces. (Abstract.)

    Working group on Morita theory for derived categories, lecture 7.

  • Tuesday, November 11, 14:00, 7.527
    Kristin Krogh Arnesen (Trondheim), Morphisms in the bounded derived category of a gentle algebra. (Abstract.)

    Frederik Marks, Interactions between universal localisations, ring epimorphisms and tilting modules (15:30 in 8.122).

  • Tuesday, November 18, 14:00, 7.527
    Ulrich Thiel, Specialization theory. (Abstract.)

    Working group on τ-locally free representations, lecture 1.

  • Tuesday, November 25, 14:00, 7.527
    Geoffrey Janssens (VU Brussel), PI-exponent of algebras and some applications on distinguishing varieties of algebras. (Abstract.)

    Ofir Schnabel, Simply connected gradings and intrinsic fundamental groups of matrix algebras. (Abstract.)

  • Tuesday, December 2, 14:00, 7.527
    No seminar

  • Wednesday, December 3, 14:00, 8.122
    Inga Paul, Structure theory for cellularly stratified diagram algebras.

  • Tuesday, December 9, 14:00, 7.527
    Sam Thelin (Oxford), An algebraic approach to the KZ-functor for rational Cherednik algebras. (Abstract.)

    15:30, 7.527
    Verena Wenzel, Struktur und Darstellungen von Form-Ringen.

  • Tuesday, December 16, 14:00, 7.527
    Thomas Gobet (Kaiserslautern), A categorification of the Temperley-Lieb algebra by analogues of Soergel bimodules. (Abstract.)

  • Tuesday, January 13, 14:00, 7.527
    Stephan Schmid, A-categories over arbitrary commutative ground rings.

    Working group on τ-locally free representations, lecture 2.

  • Tuesday, January 20, 14:00, 7.527
    Gustavo Jasso (Bonn), An introduction to τ-tilting theory I and II. (Abstract.)

  • Tuesday, January 27, 14:00, 7.527
    Working group on τ-locally free representations, lectures 3 and 4.

  • Tuesday, February 3, 14:00, 7.527
    Thomas Gerber (Aachen), Harish-Chandra series for finite unitary groups and crystal graphs. (Abstract.)

    Working group on τ-locally free representations, lecture 5.

  • Tuesday, February 10, 14:00, 7.527
    Working group on τ-locally free representations, lectures 6 and 7.

  • Tuesday, February 17, 14:00, 7.527
    Hideto Asashiba (Shizuoka), Cohen-Montgomery duality for bimodules and applications to Morita equivalences and stable equivalences of Morita type. (Abstract.)

    Working group on τ-locally free representations, lecture 8.

  • Tuesday, February 24, 14:00, 7.527
    Hiroyuki Nakaoka (Kagoshima / Amiens), A Mackey-functor theoretic interpretation of biset functors. (Abstract.)

    Hiroyuki Nakaoka (Kagoshima / Amiens), Equivalence of hearts of twin cotorsion pairs on triangulated categories. (Abstract.)

  • Tuesday, March 3, 14:00, 7.527
    Wei Hu (Beijing Normal University), From stable equivalences to derived equivalences. (Abstract.)

    Julian Külshammer, Derived invariance of support varieties. (Abstract.)

    Sommersemester 2014

  • Tuesday, April 8, 14:00, 7.527
    Agnieszka Bodzenta-Skibinska (Warsaw), Derived categories of coherent sheaves, I and II.
    (Abstract.)

  • Tuesday, April 15, 14:00, 7.527
    Yuehui Zhang (Shanghai Jiaotong University), Birkhoff-Pierce Problem and Weinberg Conjecture of Lattice-Ordered Matrix Rings.
    (Abstract.)

    Working group on model categories. Lectures 1 and 2.

  • Tuesday, April 22, 14:00, 7.527
    Wolfgang Rump, Pruefer domains and a fancy basis of the Euclidean square.
    (Abstract.)

    Working group on model categories. Lecture 3.

  • Tuesday, April 29, 14:00, 7.527
    Jay Taylor (Kaiserslautern), Decomposing Generalised Gelfand-Graev Representations.
    (Abstract.)

    Working group on model categories. Lecture 4.

  • Tuesday, May 6, 14:00, 7.527
    Working group on model categories. Lectures 5 and 6.

  • Tuesday, May 13, 14:00, 7.527
    Working group on model categories. Lectures 7 and 8.

  • Tuesday, May 20, 14:00, 7.527
    Working group on model categories. Lectures 9 and 10.

  • Tuesday, May 27, 14:00, 7.527
    Working group on model categories. Lectures 11 and 12.

  • Tuesday, June 3, 14:00, 7.527
    Working group on model categories. Lectures 13 and 14. Cancelled.

  • Wednesday, June 4, 16:15, 7.530
    Group rings and related topics.
    Tilemachos Vassias, On the representation type of the character ring of finite groups.

  • Tuesday, June 10, 14:00, 7.527
    Working group on model categories. Lectures 13 and 14.

  • Tuesday, June 17, 14:00, 7.527
    Working group on model categories. Lectures 15 and 16.

  • Tuesday, June 24, 14:00, 7.527
    Working group on model categories. Lectures 17 and 18.

  • Wednesday, June 25, 16:15, 7.530
    Group rings and related topics.
    Leo Margolis, Zassenhaus Conjecture and Prime Graph Question for Group Rings.

  • Tuesday, July 1, 14:00, 7.527
    Working group on model categories. Lectures 19 and 20.

  • Tuesday, July 8, 14:00, 7.527
    Eugenio Giannelli (London), From Foulkes modules to the decomposition matrix of the symmetric group. (Abstract.)
    Alexander Kleshchev (Oregon), Affine highest weight categories and PBW bases of quantum groups.
    Andrew Mathas (Sydney), Alternating Hecke algebras.

  • Tuesday, July 15, 14:00, 7.527
    Hanno Becker (Bonn), Models for singularity categories, I and II. (Abstract.)

  • Wednesday, July 16, 15:45, 7.342
    Iris Köster, Sylow numbers and Character Tables.

  • Tuesday, July 22, 14:00, 7.527
    Georgios Raptis (Regensburg), Combinatorial model categories, I and II. (Abstract.)

  • Wednesday, July 23, 14:00, 7.527
    Georgios Raptis (Regensburg), Combinatorial model categories, III.

  • Thursday, September 4, 14:00, 7.527
    Frederick Goodman (Iowa), Cellularity and the basic construction. (Abstract.)

    John Enyang (Sydney), Seminormal representations of Brauer algebras. (Abstract.)

  • Monday, September 8, to Friday, September 12
    Workshop on diagram algebras

    Wintersemester 2013/14

  • Tuesday, October 15, 14:00, 7.527
    Csaba Szántó (Cluj), Ringel-Hall polynomials and Gabriel-Roiter measure over Euclidean quivers.
    (Abstract.)

  • Tuesday, October 22, 14:00, 7.527
    István Szöllősi (Cluj), Combinatorics of Kronecker modules with applications to the matrix subpencil problem.
    (Abstract.)

    Working group on geometry of representations, lecture 1.

  • Tuesday, October 29, 14:00, 7.527
    Working group on geometry of representations, lecture 2.

  • Tuesday, November 5, 14:00, 7.527
    Working group on geometry of representations, lecture 3.

  • Tuesday, November 12, 14:00, 7.527
    Working group on geometry of representations, lecture 4.

  • Tuesday, November 19, 14:00, 7.527
    Working group on geometry of representations, lectures 5 and 6.

  • Tuesday, November 26, 14:00, 7.527
    Working group on geometry of representations, lectures 7 and 8.

  • Tuesday, December 3, 14:00, 7.527
    Nan Gao (Shanghai University), Compact objects and some adjoints in homotopy categories.
    (Abstract.)

    Working group on geometry of representations, lecture 9.

  • Tuesday, December 10, 14:00, 7.527
    Working group on geometry of representations, lecture 10. (Cancelled.)

  • Tuesday, December 17, 14:00, 7.527
    Working group on geometry of representations, lectures 10 and 11.

  • Tuesday, January 7, 14:00, 7.527
    Hongxing Chen (CNU, Beijing), Recollements and algebraic K-theory I.
    (Abstract.)

    Working group on geometry of representations, lecture 12.

  • Tuesday, January 14, 14:00, 7.527
    Hongxing Chen (CNU, Beijing), Recollements and algebraic K-theory II.
    (Abstract.)

    Working group on geometry of representations, lecture 13.

  • Tuesday, January 21, 14:00, 7.527
    Richard Dipper, Irreducible constituents of minimal degree in super characters of the finite unitriangular groups I.
    (Abstract.)

    Working group on geometry of representations, lecture 14.

  • Tuesday, January 28, 14:00, 7.527
    Richard Dipper, Irreducible constituents of minimal degree in super characters of the finite unitriangular groups II.
    (Abstract.)

    Iris Köster, Sylow numbers and their influence on properties of finite groups.

    Working group on geometry of representations, lecture 15.

  • Tuesday, February 4, 14:00, 7.527
    Chrysostomos Psaroudakis (Ioannina), Gorenstein algebras, singular equivalences and the Fg condition for Hochschild cohomology.
    (Abstract.)

    Working group on geometry of representations, lecture 16.

  • Tuesday, February 11, 14:00, 7.527
    Otto Kerner (Düsseldorf), Torsion pairs for wild hereditary algebras.

    Working group on geometry of representations, lecture 17.

  • Thursday, February 13, 14:00, 7.527
    Hideto Asashiba (Shizuoka University), Gluing of derived equivalences along bimodules.

    Kunio Yamagata (Tokyo), Morita algebras and their historical background.

  • Tuesday, February 18, 14:00, 7.527
    Ming Fang (Chinese Academy of Sciences, Beijing), Comultiplication, Hochschild cocomplex and dominant dimension.
    (Abstract.)

    Ming Fang (Chinese Academy of Sciences, Beijing), Permanents, Doty coalgebras and dominant dimension of Schur algebras.
    (Abstract.)

  • Thursday, February 20, 14:00, 7.527 Working group on no loop conjectures, lecture 1.

  • Tuesday, February 25, 14:00, 7.527
    Ming Fang (Chinese Academy of Sciences, Beijing), Derived equivalences and dominant dimension.

    Working group on no loop conjectures, lecture 2.

  • Tuesday, March 4, 14:00, 7.527
    Working group on no loop conjectures, lecture 3.

    Working group on no loop conjectures, lecture 4.

  • Tuesday, March 11, 14:00, 7.527
    Working group on no loop conjectures, lecture 5.

    Sommersemester 2013

  • Tuesday, April 9, 14:00, 7.527
    Nico Stein, Adelman's Abelianisation of an Additive Category (short talk).

    Stephan Schmid, An A_oo-structure on the cohomology ring of the symmetric group S_p with coefficients in F_p (short talk).

  • Tuesday, April 16, 14:00, 7.527
    Simon Klenk, Group rings for the dihedral group D_{2p} (short talk).

    Juliane Deißler, A resultant formula for Hensel's Lemma (short talk).

    Working group on Soergel bimodules, lecture 1.

  • Tuesday, April 23, 14:00, 7.527
    Dung Tien Nguyen, The q-Brauer algebras ( in 8.122 ).

    Working group on Soergel bimodules, lecture 2.

  • Tuesday, April 30, 14:00, 7.527
    Jakob Zimmermann (LMU München), Generalized Verma Modules and Noncommutative Determinants.

    Working group on Soergel bimodules, lecture 3.

  • Tuesday, May 7, 14:00, 7.527
    Lacri Iancu, Kazhdan-Lusztig cells and Lusztig's P1-P15 conjectures in type B.

    Changchang Xi (Capital Normal University, Beijing), Relatively exact pairs and recollements with applications, I.

    Hongxing Chen (Peking University), Relatively exact pairs and recollements with applications, II.
    (Abstract.)

  • Tuesday, May 14, 14:00, 7.527
    Working group on Soergel bimodules, lecture 4.

  • Tuesday, May 28, 14:00, 7.527
    Yichuan Yang (Beihang University, Beijing), The complex number field can be directed partially ordered.
    (Abstract.)

    Working group on Soergel bimodules, lecture 5.

  • Tuesday, June 4, 14:00, 7.527
    Franziska Müller, On local presentations for tensor products of simple modules of the symmetric group (short talk).

    Julian Külshammer, Filtered modules and A-infinity structures.
    (Abstract.)

    Working group on Soergel bimodules, lecture 6.

  • Tuesday, June 11, 14:00, 7.527
    Julian Külshammer, Exact Borel subalgebras and boxes.
    (Abstract.)

  • Tuesday, June 18, 14:00, 7.527
    Vanessa Miemietz (University of East Anglia), Homological constructions for GL_2, I.

  • Tuesday, June 25, 14:00, 7.527
    Vanessa Miemietz (University of East Anglia), Homological constructions for GL_2, II.

    Working group on Soergel bimodules, lecture 7.

  • Tuesday, July 2, 13:30, 7.527
    Dan Zacharia (Syracuse NY / Kiel), On rigid sheaves on the projective space.

    David Craven (Birmingham), The Brauer trees of finite groups. (Abstract.)

  • Tuesday, July 9, 14:00, 7.527
    Daiva Pucinskaite (Kiel), Multiplicity one condition for Verma modules. (Abstract.)

    Working group on Soergel bimodules, lecture 8.

  • Tuesday, July 16, 14:00, 7.527
    Hideto Asashiba (Shizuoka University / MPI Bonn), Grothendieck constructions of (co)lax functors and gluing of derived equivalences, I and II. (Abstract.)

    Working group on Soergel bimodules, lecture 9.

  • Tuesday, July 23, 14:00, 7.527
    Working group on Soergel bimodules, lectures 10 and 11.

  • Tuesday, August 6, 14:00, 7.527
    Working group on Soergel bimodules, lecture 12.

  • Tuesday, August 13, 14:00, 7.527
    Alexander Kleshchev (University of Oregon), Homological properties of KLR algebras.

    Andrew Mathas (University of Sydney), Gram matrices, gradings and simple modules. (Abstract.)

  • Tuesday, August 20, 14:00, 7.527
    Working group on Soergel bimodules, lecture 13.

  • Tuesday, August 27, 14:00, 7.527
    Qunhua Liu (Nanjing Normal University), A dichotomy of algebras with two simples. (Abstract.)

    Wintersemester 2012/13

  • Tuesday, October 23, 14:00, 7.527
    Joseph Loubert (Eugene), Affine cellularity of KLR algebras.
    (Abstract.)

  • Tuesday, October 30, 14:00, 7.527
    Working group on K-theory, lectures 1 and 2.

  • Tuesday, November 6, 14:00, 7.527
    Markus Jedlitschky, Monomial representations of p-Sylow subgroups of finite orthogonal groups.

    Working group on K-theory, lecture 3.

  • Tuesday, November 13, 14:00, 7.527
    Armin Shalile, On decomposition numbers of Brauer algebras.

    Working group on K-theory, lecture 4.

  • Tuesday, November 20, 14:00, 7.527
    Jorge Vitoria, Localisations of rings in representation theory I.
    (Abstract.)

    Working group on K-theory, lecture 5.

  • Tuesday, November 27, 14:00, 7.527
    Frederik Marks, Localisations of rings in representation theory II.
    (Abstract.)

    Working group on K-theory, lecture 6.

  • Tuesday, December 4, 14:00, 7.527
    Working group on K-theory, lectures 7 and 8.

  • Tuesday, December 11, 14:00, 7.527
    Working group on K-theory, lecture 9.

  • Tuesday, December 18, 14:00, 7.527
    Bernhard Böhmler, The representation dimension of k[x,y]/(x^2,y^n).
    (Abstract.)

    Working group on K-theory, lecture 10.

  • Tuesday, January 8, 14:00, 7.527
    Working group on K-theory, lecture 11.

  • Tuesday, January 15, 14:00, 7.527
    Chrysostomos Psaroudakis (Ioannina), Generalized Matrix Artin Algebras. (Abstract.)

    Working group on K-theory, lecture 12.

  • Tuesday, January 22, 14:00, 7.527
    Wolfgang Kimmerle, On the Gruenberg - Kegel graph of ZG.

    Xiaoli Hu, Irreducible projective characters of spin wreath products Γn (Abstract.)

  • Tuesday, January 29, 14:00, 7.527
    Leo Margolis, Rational conjugacy of torsion units in integral group rings of non-solvable groups.

    Martin Hertweck, Rational and p-adic conjugacy of p-torsion units in finite integral group rings. (Abstract.)

  • Tuesday, February 5, 14:00, 7.527
    Jan Stovicek (Prague), Stable derivators, torsion pairs in triangulated categories and a classification of co-t-structures. (Abstract.)

    Lacri Iancu, Kazhdan-Lusztig cells and Lusztig's P1-P15 conjectures in type B. Cancelled due to illness, postponed to summer semester.

  • Tuesday, February 12, 14:00, 7.527
    Friederike Stoll, A cellular basis for the walled Brauer algebra adjusted to annihilators, I.

    Mathias Werth, A cellular basis for the walled Brauer algebra adjusted to annihilators, II.

  • Tuesday, March 19, 14:00, 7.527
    Christian Lomp (Porto), Noetherian rings whose injective hulls of simple modules are locally Artinian, I.

    Paula Carvalho (Porto), Noetherian rings whose injective hulls of simple modules are locally Artinian, II. (Abstract.)


  • Academic year 2011/12

    Academic year 2010/11